Jaki dysk twardy do monitoringu?

Jaki dysk twardy do monitoringu wybrać?

 

 

Co to jest Dysk Twardy?


Dysk twardy jest jednym z najważniejszych podzespołów rejestratora. To on pozwala na rejestrację obrazu z kamer i późniejsze jego odtwarzanie. W zależności od pojemności dysku pozwala nam on na rejestrację określonej długości wideo.
Szczególną uwagę należy zwrócić, aby dysk miał możliwość pracy ciągłej. W naszej ofercie znajdą państwo wysokiej jakości dyski przystosowane do zapisu bez przerwy ( 24 godziny 7 dni w tygodniu), odporne na wstrząsy oraz pracę w wysokich temperaturach.
W zależności od rejestratora do monitoringu; mamy możliwość podłączenia od 1 do 16 dysków. Jest to uzależnione od klasy rekordera, obsługiwanej rozdzielczości, ilości podłączonych kamer i rozdzielczości nagrywanego obrazu.

Jaki dysk twardy do monitoringu?

Przystosowany do pracy ciągłej

Ze względu na całodobową rejestrację obrazu z kamer w systemach monitoringu najważniejsze jest stosowanie wcześniej wspomnianych dysków przeznaczonych do pracy ciągłej. Instalacja zwykłego komputerowego dysku HDD w rejestratorze CCTV w bardzo krótkim czasie może doprowadzić do przegrzania i spalenia dysku, co wiąże się z utratą wszystkich zapisanych na nim danych. 

Pojemność dysku do monitoringu

Niestety nie da się jednoznacznie wskazać najlepszego dysku, ale najpopularniejsze są te o pojemności 1 TB (ok. 1000 GB). W celu poprawnego wyliczenia naszego dysku należy wziąć pod uwagę takie parametry jak:

  • Rozdzielczość nagrywanego obrazu
  • Ilość kamer w zestawie
  • Ilość dni przez, które chcemy przechowywać wideo
  • Kompresję wideo

Wyliczenie w specjalnym kalkulatorze na podstawie tych parametrów pozwoli dokładnie określić ilość dni, które będziemy mogli zapisać.

Przykładowo, zestaw z 4 kamerami rejestrującymi obraz w rozdzielczości 2 Mpx i kompresji danych H.264 potrzebuje około 170 GB wolnej przestrzeni na 24 godziny nagrania

 

Kompresja wideo


Większa rozdzielczość rejestracji obrazu skutkuje większą wagą pliku zapisywanego obrazu. Na rynku znajdziemy rejestratory umożliwiające zapis w standardzie H.264, H.265 oraz H.265+. Obecnie najpopularniejsze są pierwsze dwa, ale najbardziej polecany H.265+. Różnicę pomiędzy standardami można zauważyć gołym okiem, gdyż H.265 pozwala zapisać nawet 50% więcej, na tej samej przestrzeni dyskowej.

 

Jaką pojemność powinien mieć dysk twardy?

Aby poprawnie wyliczyć pojemność naszego dysku, należy znać:

  • Rozdzielczość nagrywanego obrazu
  • Ilość kamer w zestawie
  • Ilość dni przez, które chcemy przechowywać wideo
  • Kompresję wideo

 

Wyliczenie w specjalnym kalkulatorze na podstawie tych parametrów pozwoli dokładnie określić ilość dni, które będziemy mogli zapisać. Jako specjaliści od montażu i instalacji telewizji przemysłowej oferujemy profesjonalne darmowe wyliczenie wymaganej pojemności. W przypadku, gdy monitorowany obszar jest ruchliwy, należy zastosować około 10 - 20 % zapas przestrzeni.

Przykładowo, zestaw z 4 kamerami rejestrującymi obraz w rozdzielczości 2 Megapikseli (MPX) i kompresji danych H.264 potrzebuje około 170 GB wolnej przestrzeni na 24 godziny nagrania. Przy takiej konfiguracji dysk twardy o pojemności 1TB (ok. 1000GB) pozwoli na rejestrację około 6-7 dni.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl