Jaki rejestrator do monitoringu?

Jaki rejestrator do monitoringu?

 

Czym jest rejestrator?

Rejestrator najprościej mówiąc to mózg monitoringu. To on odpowiada za zapis obrazu z kamer na dysku twardym, ustawienia wewnętrzne naszego systemu, ustawienia i sterowanie kamerami oraz eksportem zapisanych plików. Rejestratory do monitoringu podobnie jak kamery działają w różnych technologiach. Przed zakupem musimy koniecznie zwrócić szczególną uwagę na rodzaj kamer, które posiadamy lub planujemy kupić, ponieważ nie są to uniwersalne połączenia i nie będą ze sobą współpracować. Na rynku wyróżniamy głównie technologię IP oraz Analogową potocznie zwaną 5W1 (AHD, HD-CVI, HD-TVI, Analog). Dodatkowo każdy rejestrator posiada określoną liczbę kanałów (czyli kamer) które jest w stanie obsłużyć.  Na rynku możemy spotkać trzy rodzaje rejestratorów:

Rejestratory DVR

To cyfrowe rejestratory współpracujące z kamerami w technologii analogowej. Ich największą zaletą jest niska cena, ale minusem obraz bardzo niskiej jakości. Można łatwo je rozpoznać po widocznych na tylnej części obudowy wtykach umożliwiających bezpośrednie podłączenie kamer.

Rejestratory NVR

To internetowe rejestratory współpracujące tylko i wyłącznie z kamerami IP i Wi-Fi wykorzystujące do transmisji protokół internetowy. Ich zaletą jest zapis rejestrowanego obrazu w rozdzielczości Full HD, 2K lub 4K. Na rynku możemy spotkać rejestratory IP z wbudowanym switchem PoE lub bez (z koniecznością zastosowania zewnętrznego zasilacza). Zdecydowanie bardziej polecamy te drugie, ze względu na łatwą wymianę zasilacza w przypadku awarii i indywidualną konfigurację adresacji.

Rejestratory hybrydowe

Tak zwane 5W1, współpracujące ze wszystkimi standardami wizyjnymi dostępnymi na rynku (Analog, AHD, HD-CVI, HD-TVI, IP). Dzięki zastosowaniu takiego rejestratora jesteśmy w stanie swobodne wykorzystać dowolne kamery lub te które już posiadamy. Największą zaletą tego typu rejestratora jest możliwość podpięcia każdej dostępnej na rynku kamery analogowej oraz kilku dodatkowych (najczęściej 2 lub 4) kamer IP.

 

Na co zwrócić uwagę? 

 

Ilość kamer

Pierwsze na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru rejestratora to maksymalna obsługiwana ilość kamer. Rejestratory dostępne na rynku oferują możliwość podłączenia: 4, 8, 16, 24, 32 i 64 kamer. 

Wyjątkowo w rejestratorach hybrydowych; w zależności od producenta możemy znaleźć możliwość podłączenia np. 6 kamer. W takim przypadku należy zwrócić uwagę na ilość oferowanych kanałów ponieważ przeważnie są to 4 kanały obsługujące standard analogowy + 2 kamery IP. Jest to fajne rozwiązanie, ale wymaga dobrania odpowiedniego sprzętu i późniejszej konfiguracji. 

Obsługiwana rozdzielczość

Tak samo jak kamery przemysłowe; rejestratory także posiadają swoją maksymalną obsługiwaną rozdzielczość. Przy wyborze kompletnego zestawu do monitoringu należy pamiętać, że rozdzielczość rejestratora musi być taka sama lub wyższa niż rozdzielczość kamer jakie chcemy podłączyć.

Ponadto, jeśli planujemy podłączyć do naszego systemu monitor i na bieżąco obserwować obraz z kamer - warto zwrócić uwagę na maksymalną ilość odtwarzanych kanałów w wybranej przez nas rozdzielczości.

Dysk Twardy

Należy pamiętać, że każdy rejestrator sprzedawany jest bez dysku twardego. Jest to indywidualny wybór każdego klienta, w zależności od potrzeb, ale więcej na ten temat znajdziesz w artykule Jaki dysk twardy do monitoringu?.

W rejestratorze należy zwrócić uwagę na ilość obsługiwanych dysków twardych oraz maksymalną pojemność pojedynczego dysku. Najczęściej spotykane są rekordery obsługujące jeden dysk twardy o maksymalnej pojemności do 8-10 TB. 

 

Nie wiesz na jaki rejestrator się zdecydować? Skontaktuj się z nami, a dobierzemy odpowiednie urządzenie i wyliczymy dysk twardy spełniający Twoje wymagania za darmo!

 

 

Który rejestrator do monitoringu kupić? 

 

Jeśli znasz już ilość kamer, które chcesz zainstalować w swoim domu, firmie, magazynie itp. i masz dobrany dysk twardy spełniające Twoje oczekiwania powstaje pytanie: Rejestrator IP czy Analogowy ? 

Na chwilę obecną producenci sprzętu CCTV rozwijają obydwie technologie, jednak w przypadku budowania całej instalacji i rozciągania przewodów sugerujemy kierować się w kierunku systemu IP. Jest to zdecydowanie nowocześniejsze rozwiązanie, a przewody UTP (pot. zwane "skrętki") zapewniają przekaz obrazu, dźwięku oraz zasilanie PoE. Dodatkowo mamy do wyboru bardzo szeroki asortyment w każdym przedziale cenowym, zdecydowanie lepszej jakości rejestrowany obraz oraz wysoką estetykę instalacji ze względu na mniejszą ilość potrzebnych zasilaczy i transformatorów wideo.

Technologia Analogowa często wykorzystywania jest w momencie, gdy od kilku lat posiadamy już system monitoringu i chcielibyśmy go usprawnić wykorzystując rozprowadzone przewody. Takie rozwiązanie będzie zdecydowanie tańsze w zakupie oraz instalacji, a z powodzeniem wystarczy nam na najbliższe 6-8 lat. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl