Monitoring bezprzewodowy - czy warto?

MONITORING BEZPRZEWODOWY - CZY WARTO?

 

 

Bezprzewodowe kamery do monitoringu to coraz popularniejszy temat jednak kontaktując się z serwisantem systemów CCTV usłyszysz, jeżeli jeszcze nie usłyszałeś, że lepiej rozciągnąć kable, niż tworzyć taką instalację.

Czemu, co tak na prawdę musisz wiedzieć i czy warto zainwestować w bezprzewodowy monitoring w dalszej części artykułu.

 

Cena podstawą jakości


Czołowi producenci sprzętu CCTV rozwijają głównie technologię IP, która pozwala na przesył obrazu, dźwięku oraz zasilania za pomocą przewodu UTP potocznie znanego jako skrętka. Porównując ceny między technologią HDCVI, a IP łatwo zauważyć, że ta druga jest średnio o 40-50% droższa.


Kamery Wi-Fi to nic innego jak technologia IP z dołożonym modułem bezprzewodowym i anteną zwiększającą zasięg. W wielu przypadkach taka kamera posiada również slot na kartę pamięci microSD oraz możliwość samodzielnej pracy bez rejestratora. Logiczne jest więc to, że kamera IP z dodatkowymi modułami będzie odpowiednio droższa.

 

Orientacyjne ceny za ten sam lub zbliżony parametrami, podstawowy model kamery wyglądają następująco:

  • HDCVI - ok. 200-300 zł
  • IP - ok. 500-600 zł
  • IP + Wi-Fi - ok. 600-800 zł

 

Przeszukując internet oraz popularne portale aukcyjne natkniesz się zapewne na bezprzewodowe komplety do monitoringu z 4 lub 8 kamerami poniżej 1000 zł. Jeśli jesteś jedną z osób poszukującą właśnie takiego systemu, to niestety ten artykuł albo Cię do tego zniechęci, albo nie jest dla Ciebie.

 

Porównaliśmy już ceny. Decydujemy się na system oparty o mniej więcej 3-4 kamery. Wiemy, że planujemy zakupić dobry system na lata, więc odrzucamy tańszą technologię HDCVI, a różnica cenowa między IP i Wi-Fi nie wpłynie znacząco na cenę końcową; więc po co mamy ciągnąć te kable?! Przecież bezprzewodowo wyjdzie taniej, ładniej i szybciej.

 

 

 

No właśnie: Po co ciągnąć te kable?

 


Stosując przewód UTP dobrej jakości zapewniamy kamerze szybki przesył danych, co swoje odwzorowanie będzie miało w jakości nagrania. Dodatkowo wśród przewodowych kamer mamy dużo większy wybór sprzętu, bardziej konkurencyjne ceny, a nawet wyższą rozdzielczość. W przypadku chwilowego braku zasilania, kamera przewodowa zawsze znajdzie swoje źródło i jako pierwsza zajmie przypisany jej numer IP, co w przypadku połączenia przez wi-fi nie jest takie oczywiste. Na miejsce kamery może wskoczyć drukarka, smartfon, laptop czy inne urządzenie sieciowe.

 

A teraz najważniejsze pytanie: po co do zestawu bezprzewodowego dają 5 ładowarek?


Odpowiedzią jest Zasilanie!


Niestety bezprzewodowość systemu bezprzewodowego kończy się tam, gdzie trzeba zapewnić kamerze zasilanie. Oznacza to konieczność dociągnięcia przewodu zasilającego do każdej z kamer lub podpięcie ich bezpośrednio do gniazdek 230V za pomocą zasilaczy z kompletu.

 


Gdzie wykorzystać taki system?

Bardzo dużo zależy od miejsca instalacji systemu. W przykładowym sklepie odzieżowym lub spożywczym najczęściej spotyka się podwieszane sufity kartonowo-gipsowe, gdzie bardzo szybko i łatwo można rozciągnąć przewody UTP do kamer IP.


Jeśli jednak planujesz założyć monitoring w swoim domu, a przeciągnięcie przewodów jest niemożliwe - warto przemyśleć wybór systemu bezprzewodowego. Przed zakupem polecamy jednak skontaktować się z autoryzowanym serwisem i umówić się na wizję lokalną w miejscu instalacji, ponieważ w większości przypadków system IP można skonfigurować przy pomocy urządzeń zwanymi "mostkami" i "repeaterami".

 

Alternatywy?


Jeśli chcesz mieć podgląd wewnątrz domu będąc na wakacjach, podglądać co robi Twój pupil lub przypilnować swojego dziecka podczas nieobecności - zdecydowanie polecamy kamery zwane jako "nianie". To proste urządzenia zasilane przewodem USB z zapisem na kacie pamięci i podglądem na żywo poprzez aplikację, a to wszystko już od ok. 150-200 zł.

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl