Monitoring, Poradnik

Aplikacja do kamer Imou Life – Poradnik

Aplikacja do kamer Imou Life

Podstawowa obsługa i konfiguracja kamer w aplikacji Imou Life

W tym poradniku pokażemy Ci jak w prosty i szybki sposób dodać kamerę bezprzewodową do aplikacji Imou Life. Aplikacja jest bezpłatna i wygodnie możesz ją pobrać w sklepie Play (dla urządzeń Android) lub AppStore (dla użytkowników iOS).

Poradnik został stworzony, aby ułatwić naszym klientom konfigurację urządzeń marki Imou. Jeśli proces ten będzie dla Ciebie zbyt skomplikowany lub coś nie będzie działało poprawnie – powinieneś skontaktować się ze swoim sprzedawcą.

Kamery bezprzewodowe Imou

1. Rejestracja konta w aplikacji Imou

Rejestracja konta w aplikacji

Zakładając, że nie masz jeszcze konta w aplikacji Imou Life w pierwszej kolejności należy je założyć klikając „Zarejestruj się”.

Wybór regionu działania aplikacji

Naciskamy „Wybierz kraj/region”, aby wyświetlić listę Państw, w których można używać aplikacji.

Kraj działania aplikacji

Domyślnie powinna być ustawiona Polska. My ten wybór zostawiamy i zatwierdzamy klikając w nazwę Państwa. Jeśli aplikacja miałaby być ustawiona w innym języku to jest to właściwy moment na jego wybór.

Akceptacja regionu działania

Zatwierdzamy kraj i przechodzimy do następnego kroku wciskając duży, pomarańczowy przycisk.

Dane niezbędne do rejestracji konta

W tym kroku podajemy adres e-mail, do którego będziemy mieli szybki dostęp, wpisujemy dwukrotnie wymyślone przez nas hasło, akceptujemy regulamin i przechodzimy do kolejnego kroku.

Kod weryfikacyjny do aplikacji Imou

W celu weryfikacji – aplikacja wyśle 6-cyfrowy kod na podany przez nas adres e-mail. Należy wpisać go w aplikacji, żeby zakończyć rejestrację.

Zapis do newslettera

Po utworzeniu konta prawdopodobnie otrzymamy propozycję zapisu do newslettera lub pojawi się nam jakaś inna oferta. My pomijamy ten krok, ale wybór należy do Ciebie.

Samouczek Imou Life

Po prawidłowej rejestracji zostaniesz automatycznie zalogowany. Jeśli jest to pierwsze uruchomienie aplikacji Imou Life – włączy się samouczek producenta.

2. Dodawanie kamery do aplikacji

Dodawanie kamery do aplikacji Imou

Żeby dodać nowe urządzenie do aplikacji – naciskamy plus w prawym górnym rogu.

Skanowanie kodu QR kamery Imou

Z listy, która nam się pojawi – wybieramy „Zeskanuj kod QR”. Możesz wybrać funkcję „Dodaj ręcznie” jeśli wolisz wpisać dane kamery bez skanowania.

Skaner kodów QR

W zależności od urządzenia, telefon może poprosić o dostęp do aparatu. Po przydzieleniu dostępu umieszczamy w ramce kod QR znajdujący się na kamerze lub opakowaniu.

Prawidłowe zeskanowanie kodu QR kamery

Po zeskanowaniu kodu – pojawi się model naszej kamery (w naszym przypadku jest to IPC-S41F), numer seryjny oraz kod QR, który możemy zapisać w pamięci naszego telefonu.

Przygotowanie kamery do podłączenia

Należy sprawdzić i przygotować się według wszystkich kroków, o które prosi nas aplikacja.

Łączenie z punktem dostępowym kamery

W kolejnym kroku, aplikacja będzie chciała połączyć się z siecią wi-fi, tworzoną przez kamerę. Klikamy „Przyłącz się” i przechodzimy dalej.

Proces komunikacji z kamerą

Jeśli nawiązywanie połączenia z kamerą w tym kroku będzie trwało zbyt długo lub wystąpią jakieś błędy – warto wejść do ustawień wi-fi naszego telefonu w i podłączyć się do punktu dostępu ręcznie.

Nazwa sieci kamery powinna zaczynać się od DAP-……

Wybór właściwej sieci wi-fi

Po nawiązaniu łączności – należy wybrać sieci wi-fi, do której finalnie chcemy podłączyć naszą kamerę. Naciskamy właściwą nazwę z listy sieci, które wykryła kamera i do której mamy hasło.

Uwaga: Kamera nie łączy się z sieciami działającymi na paśmie 5 GHz, więc jeśli Twój router rozsyła dwa pasma – wybierz pasmo 2.4 GHz.

Hasło do naszej sieci bezprzewodowej

Wpisujemy hasło (do naszego routera / internetu), klikamy „Zapamiętaj hasło” i przechodzimy dalej.

Komunikacja z serwerem

Aplikacja zacznie odliczać 120 sekund. W tym czasie kamera powinna automatycznie połączyć się z naszą siecią i przejść do kolejnego kroku.

Jeśli w tym miejscu pojawią się jakieś błędy – należy sprawdzić czy nasz telefon jest wciąż połączony z kamerą, czy poprawnie wpisaliśmy hasło do naszego routera lub w ostateczności zresetować kamerę i rozpocząć procedurę dodawania od początku.

Wybór nazwy i regionu działania kamery

Jeśli prawidłowo przeszyliśmy przez wszystkie poprzednie kroki – wyświetli się okno z możliwością wpisania nazwy kamery oraz wybrania regionu jej działania (do ustawienia czasu w kamerze).

Zakończenie dodawanie kamery do aplikacji Imou

My nazwaliśmy nasze urządzenie „Kamera” oraz wybraliśmy region „Europe/Warsaw”. Zatwierdzamy wybory pomarańczowym przyciskiem „Gotowe” i nasza kamera jest już dodana do aplikacji.

3. Formatowanie karty pamięci

Ustawienia kamery w aplikacji

Jeśli planujemy rejestrować zapis na karcie pamięci to samo włożenie jej do kamery nie wystarczy. Trzeba ją jeszcze odpowiednio sformatować.

Szczegóły urządzenia

W tym celu najlepiej jest wejść w menu ustawień kamery w zakładkę „Szczegóły urządzenia”.

Ustawienia pamięci lokalnej

Z listy różnych ustawień szukamy i wybieramy zakładkę, która zgłasza nieprawidłowość – „Pamięć lokalna”.

Format karty pamięci

Tak jak widać – karta nie została rozpoznana i zgłasza błąd, więc konieczny jest jej „Format”.

Potwierdzenie formatowania karty pamięci

Formatowanie usunie z karty całą wcześniej zapisaną zawartość, więc jeśli w przeszłości służyła do innych celów – polecamy sprawdzić czy nie ma na niej ważnych plików.

Prawidłowo zakończony proces formatowania

Po formatowaniu karta nie zgłasza błędów i  działa właściwie, więc możemy wrócić do poprzedniego menu.

4. Ustawienie harmonogramu nagrywania kamery Imou

Reguła magazynu lokalnego

Kolejnym krokiem jest ustawienie harmonogramu nagrywania kamery. W tym celu należy wejść w zakładkę „Reguła magazynu lokalnego”.

Aktywacja zaplanowanego nagrywania

Domyślnie ustawione jest nagrywanie w momencie wykrycia ruchu. Jeśli chcemy uruchomić zapis ciągły, należy włączyć funkcję „Zaplanowane nagrywanie”.

Uruchomienie harmonogramu kamery

Pojawi nam się dodatkowa opcja „Harmonogram nagrywania”, która pozwoli dostosować kamerę do naszych potrzeb.

Ustawienie harmonogramu kamery

W harmonogramie możemy wybrać (zaznaczone pomarańczowym kolorem) dni i godziny, w których chcemy uruchomić zapis. Domyślnie zaznaczone powinny być wszystkie dni z nagrywaniem przez cały dzień.

5. Podgląd na żywo i nagrywanie

Podgląd na żywo z kamery Imou

Żeby uruchomić podgląd na żywo z kamery, należy kliknąć w przycisk „Play” znajdujący się na środku obrazka z podglądu. Aplikacja podzieli się na część górną (z podglądem na żywo) oraz część dolną (umożliwiającą zarządzanie kamerą).

Sterowanie kamerą Imou

Pierwsza zakładka uruchomi joystick, który pozwoli nam na sterowanie i obracanie obiektywu kamery. Funkcje które się tu pojawią są uzależnione od modelu kamery i jej możliwości (my mamy kamerę obrotową).

Powiadomienia z detekcji ruchu

W kolejnej zakładce będą znajdowały się zarejestrowane przez kamerę zdarzenia (wykrywanie ludzi / pojazdów). Klikając w wybrane powiadomienia – aplikacja automatycznie odtworzy moment zdarzenia.

Odtwarzanie zapisanych nagrań

Trzecia zakładka to oś czasu, z której możemy dowolnie odtwarzać i zapisywać nagrania. W pierwszej kolejności, na górze zaznaczamy odtwarzanie z karty pamięci.

Standardowo odtwarzanie rozpocznie się z datą dzisiejszą, więc jeśli chcemy się cofnąć o kilka dni – klikamy w kalendarz.

Na osi czasu kolorem pomarańczowym oznaczony jest moment wykrycia ruchu, a kolorem niebieskim nagranie standardowe.

Kalendarz z nagraniami

W kalendarzu, dni przy których będzie kropka – oznaczają dostępne nagranie. Kamera automatycznie będzie usuwała najstarsze nagranie, żeby zrobić miejsce dla nowych nagrań.

Pobieranie nagrania do galerii

Jeśli chcemy zgrać nagranie – znajdujemy interesujący nas moment na osi czasu, a następnie naciskamy ikonę kamery (zapis wideo) lub ikonę aparatu (zapis zdjęcia).

Rozpoczęcie procesu nagrywania

Po wyborze ikony kamery rozpocznie się nagrywanie. Czekamy do końca zdarzenia, które chcemy zapisać i ponownie naciskamy ikonę kamery, żeby zakończyć proces nagrywania.

Zapis odcinka w galerii

Nagranie zostanie zapisane w pamięci naszego telefonu w galerii aplikacji Imou Life.

Galeria zapisanych zdjęć i wideo

Galerię z zapisanymi klatkami znajdziesz w zakładce „Ja” w główny widoku aplikacji.

Zapisane wideo testowe

Jak widać, znajduje się tu nasze testowe nagranie, które możemy odtworzyć, usunąć lub eksportować w inne miejsce (zapisać w galerii naszego telefonu).

Uwaga: Nagrania są zapisywane w pamięci telefonu, więc w przypadku uszkodzenia lub zgubienia urządzenia – stracimy również nagrania z galerii.

6. Powiadomienia i funkcje alarmowe

Powiadomienia o zdarzeniach z kamer

Domyślnie w aplikacji Imou uruchomiona jest funkcja powiadamiania o zdarzeniach. Wszystkie zdarzenia ze wszystkich dodanych do aplikacji kamer będą zapisane w odpowiedniej zakładce, a aplikacja wyśle nam powiadomienie push.

Włączenie i wyłączanie powiadomień

Jeśli chcemy wyłączyć powiadomienia – wystarczy kliknąć w pomarańczowy dzwoneczek znajdujący się w górnej części aplikacji.

Konfiguracja scen inteligentnych

Wyciszyliśmy już nasze powiadomienia, ale stwórzmy coś bardziej zaawansowanego i wykorzystajmy funkcje, które oferuje nam nasza kamera.

Dodawanie sceny inteligentnej

Otwieramy zakładkę „Inteligentne sceny” dodajemy nową scenę klikając plus w prawym górnym rogu.

Scena z aktywacją ręczną

Do wyboru mamy kilka warunków. Automatyczne akcje mogą działać według ustalonego harmonogramu, detekcji ruchu, pogody lub lokalizacji. Możliwości jest bardzo dużo, dlatego my wybierzemy podstawową „Ręczną aktywację”.

Wybór sposobu działania sceny

W kolejnym kroku wpisujemy dowolną nazwę, wybieramy pasującą nam ikonę, zaznaczamy czy ma się wyświetlać na stronie głównej i dodajemy czynności, które ma wykonać aplikacja/kamera.

Lista dodanych scen inteligentnych

My stworzyliśmy sobie dwie inteligentne sceny, które nazwaliśmy „Uzbrajanie” i „Rozbrajanie”. W naszym przypadku:

Uzbrajanie – włącza powiadomienia (dzwoneczek pomarańczowy) oraz uruchamia detekcję ruchu w kamerze.

Rozbrajanie – wyłącza powiadomienia (szary dzwoneczek) oraz wyłącza detekcję ruchu w kamerze.

Takie ustawienie pozwoli nam otrzymywać powiadomienia i rejestrować zdarzenia wyłącznie wtedy, gdy kamera będzie uzbrojona.

Przyciski szybkich akcji na stronie głównej aplikacji

Zaznaczając funkcję „Wyświetl na stronie głównej” przyciski będziemy mieli zawsze pod ręką.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *