Monitoring

Jaka kamera do monitoringu?

Kamer do monitoringu na rynku jest na prawdę dużo, ale czy wszystkie spełnią nasze wymagania? Dzieląc je na typ obudowy w łatwy sposób możemy rozróżnić kamery kopułkowe i tubowe. Oczywiście na rynku znajdziemy dużo więcej typów kamer, ale to właśnie te zdominowały rynek przede wszystkim niską ceną.

Wielu naszych klientów zadaje sobie pytanie, jakie kamery będą odpowiednie dla nich i spełnią ich wymagania. W tym artykule postaramy się przybliżyć Ci temat kamer przemysłowych, aby Twój wybór był satysfakcjonujący, a pieniądze przeznaczone na sprzęt nie poszły w błoto. Pamiętaj jednak, że w razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji i bezpłatnie przygotujemy indywidualną ofertę, która spełni Twoje wymagania!

Technologia kamer

Kamery do telewizji przemysłowej działają w kilku technologiach. Musimy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj rejestratora który posiadamy, ponieważ nie są to uniwersalne połączenia i różne technologie nie będą ze sobą współpracować. Nie jest to główny temat tego wątku, ale cenna informacja przy wyborze kamer, bo różnica cenowa między technologia IP, a analogową jest dość spora.

Dostępne na rynku są:

  • Kamery IP (kamery przewodowe oraz bezprzewodowe wi-fi)
  • Kamery Analogowe (AHD, HD-CVI, HD-TVI)

Rozdzielczość kamer

To główny parametr zaraz po cenie produktu, na który większość z naszych klientów zwraca uwagę. Nie jest to błąd, ale należy przyjąć pewne wartości i dystans do tego co obiecuje nam producent wybranego sprzętu. Często dostajemy pytania o kamery nagrywające w 4K (8Mpx) w budżecie do 500 zł. W tej cenie niestety nie otrzymamy rzeczywistej jakości 4K, a co najwyżej cyfrowo podbitą konwersję obrazu. Najwyższej jakości kamery na dzień dzisiejszy to koszt w okolicach 1-2 tys. zł za sztukę, a nie możemy zapomnieć, że do obsługi takiej kamery wymagany jest odpowiedni rejestrator i dysk twardy. Jeśli przyjmujemy wcześniej wspomniany budżet 500 zł za kamerę, prawdopodobnie lepiej poszukać czegoś co zapewni obraz FullHD (2Mpx) lub 2K (4Mpx). Dobierając odpowiednio sprzęt należy również zwrócić również uwagę na kąt widzenia kamery, rodzaj przetwornika i ogniskową obiektywu. 

Jaki typ obudowy kamery

Jaka kamera do monitoringu? - Kopułkowa

Kamery kopułkowe

Największą popularnością cieszą się kamery kopułkowe. Swoje główne zastosowanie mają wewnątrz budynków, a ich obudowa przystosowana jest do montażu sufitowego lub ściennego. Niewielkie gabaryty pozwalają na estetyczny montaż i przy tym nie zajmują zbyt wiele miejsca. Dostępne są przeważnie w kilku wersjach kolorystycznych co pozwoli nam wkomponować je w aranżację lokalu. Wśród kamer kopułkowych możemy dodatkowo wyróżnić:

Kamery typu „Dome” – w których cały obiektyw osłonięty jest przezroczystym szkłem. Ze względu na samą obudowę – nie polecamy ich do montażu na zewnątrz!

Kamery typu „Turret” – charakteryzują się płaskim obiektywem zamkniętym w kulistej obudowie (jak na zdjęciu powyżej).

Jaka kamera do monitoringu? - Tubowa

Kamery tubowe

Kolejne równie popularne są kamery tubowe. To typowe kamery jakie zna każdy z nas. Zostały przyjęte na rynku jako kamery zewnętrzne i z powodzeniem spełniają swoje zadanie. Wyznacznikiem kamery zewnętrznej jest jej odporność na wodę i warunki atmosferyczne.

Zaletą obudowy tubowej jest 3-poziomowa regulacja na śrubach lub zakrętkach co pozwala w bardzo dokładny i wytrzymały sposób ustawić monitorowany obszar, którego nie zmieni mocniejszy wiatr czy inne niebezpieczeństwo. Dodatkowo są to kamery mocno widoczne, więc jeśli chcesz dać znać złodziejowi, że tutaj jest kamera to ten typ jest odpowiedni dla Ciebie.

Jaka kamera do monitoringu? - Obrotowa

Kamery obrotowe

Mniej popularne ze względu na swoją cenę są kamery obrotowe. Umożliwiają zdalne starowanie obiektywem w płaszczyźnie pionowej oraz poziomej za pomocą specjalnego pilota, klawiatury sterującej z joystickiem lub po prostu aplikacji w telefonie.

Te profesjonalne – najczęściej wykorzystywane są na parkingach, lotniskach i centrach handlowych, gdzie dostęp do monitoringu ma ochrona, jednak ich zainteresowanie również wzrasta wśród mniejszych firm i domów jednorodzinnych.

Jaka kamera do monitoringu? - Ukryta

Kamery ukryte

Kamery ukryte to ostatni typ, który przedstawimy w dzisiejszym artykule. Zwane są jako mikrokamery bądź kamery płytkowe, ponieważ zapewniają 100% dyskrecję. Bez wątpienia jakość tych kamer pozostawia wiele do życzenia. Ich maksymalna rozdzielczość  w czujkach ruchu PIR to 2Mpx. 

Warto podkreślić, że są one głównie przeznaczone na użytek własny, a stosowanie ich w miejscach publicznych lub miejscach pracy bez informowania o monitoringu jest nielegalne.

Szukasz kamery? Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *