Monitoring

Dahua TIOC – Inteligentne kamery z alarmem

W ofercie naszego sklepu pojawiły się najnowocześniejsze kamery IP firmy Dahua z serii WizSense o tajemniczym skrócie TiOC. Zaskoczeni zawartości opakowania, samym wyglądem kamer, wysokimi parametrami i możliwościami rozpoczęliśmy testy, których wynikiem podzielimy się w poniższym artykule.

1. Co to jest TiOC?

2. Dahua Full Color

3. Funkcje sztucznej inteligencji AI

4. Aktywne odstraszanie

5. Modele, zdjęcia i opinia

Artykuł piszemy w prosty i czytelny sposób dla naszych klientów, którzy nie są ekspertami w branży CCTV, a chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej o systemie. Pomijamy w nim skomplikowane pojęcia, a specyfikację techniczną zostawiamy dla instalatorów.

Co oznacza TiOC?

Przypuszczamy, że producent do wyboru odpowiedniej nazwy swoich produktów powołał wszystkich handlowców, marketingowców oraz dział HR.  Po licznych dyskusjach doszli do wniosku, że skrót TiOC (z angielskiego Three in One Camera) co w wolnym tłumaczeniu na język Polski oznacza “kamerę trzy w jednym” będzie najodpowiedniejszym określeniem ich nowego produktu. Oczywiście żartujemy 😉

Nazwa wzięła się z połączenia trzech nowoczesnych technologii firmy Dahua:

Full-Color (zapewniający kolorowy obraz nawet w nocy)

AI (funkcji sztucznej inteligencji z wykrywaniem pojazdów i osób)

I funkcji aktywnego odstraszania (sygnalizacja optyczno-akustyczna)

Dahua Full Color

Funkcja Full Colorktóra jeszcze niedawno występowała wyłącznie w najwyższych i pojedynczych modelach kamer; zaczyna przyjmować się już na dobre i zmienia pogląd na systemy monitoringu. Trafiając do testowanych przez nas kamer z serii trzeciej, mimo 4-cyfrowej ceny zaczyna być dostępna jako produkt dla “przeciętnego Kowalskiego”. Połączenie stałoogniskowego obiektywu z przysłoną F1.0 oraz ledowego oświetlacza światła białego pozwala kamerze rejestrować obraz w kolorze przez 24 godziny na dobę.

W skrócie – kamera zarówno w dzień i w nocy będzie nagrywać kolorowy obraz!

Funkcje sztucznej inteligencji AI

To ukłon i zbawienie w stronę osób, które kiedykolwiek miały okazję używać podstawowej detekcji ruchu na zewnątrz i otrzymywały w okolicach 100-200 fałszywych alarmów na dobę. Inteligentne funkcje kamery mają za zadanie odróżnić poruszające się obiekty i informować nas wyłącznie o tych, o których rzeczywiście chcielibyśmy zostać poinformowani.

Kamery z serii 3 są w stanie odróżnić poruszające się obiekty, zwierzęta, drzewa, rośliny czy owady i wychwycić jedynie ludzi i samochody. Dodatkowo mamy możliwość zaprogramowania funkcji IVS, która pozwala na rozrysowanie wirtualnych linii oraz oznaczenie obszarów, które chcemy objąć specjalną ochroną. O naruszeniu zostaniemy powiadomieni w aplikacji mobilnej DMSS, a kamera wywoła alarm.

Aktywne odstraszanie

Aktywne odstraszanie to funkcja, która tak naprawdę powołała do życia serię kamer TiOC.

Testowane przez nas modele posiadają wbudowane czerwone i niebieskie diody led, mikrofon oraz głośnik. Po naruszeniu wyznaczonej strefy kamera uruchamia sygnalizację optyczno-akustyczną oraz informuje nas o wywołanym alarmie powiadomieniem w aplikacji. Dodatkowo możemy nawiązać połączenie głosowe z kamerą.

W ustawieniach mamy do wyboru 3 prędkości alarmu optycznego z czasem sygnalizacji od 5 do 30 sekund. 10 komend głosowych w przypadku naruszenia niestety w na chwilę obecną jedynie w języku angielskim (jest możliwość wgrania własnych plików audio) oraz 1 sygnał alarmowy.

Funkcję aktywnego odstraszania możemy zaprogramować według czasowego harmonogramu lub uzbrajać/rozbrajać jednym kliknięciem z poziomu aplikacji w telefonie.

Modele kamer TiOC

Inteligentne kamery Dahua TiOC serii 3 występują w wersji tubowej jak i kopułkowej. Bez względu na rodzaj obudowy możemy zamówić je w wersji 2MP, 5MP oraz 8MP. Każda z kamer wykonana jest z wysokiej jakości materiałów, obudowy wykonane są z aluminium, a regulacja skręcana jest przy pomocy śrubek typu torx dołączonego do każdego opakowania z kamerą.

Każda z kamer wyposażona jest w:

  • Gniazdo zasilania 12V
  • Gniazdo internetowe RJ45 (z możliwością zasilania PoE)
  • Wejście i wyjście audio
  • Głośnik
  • Mikrofon
  • Slot na kartę pamięci do 256 GB
  • Diodę led światła białego
  • Alarmowe diody led w kolorze czerwonym i niebieskim

Do naszych testów wykorzystaliśmy modele IPC-HFW-3549T1-AS-PV-0280B oraz IPC-HDW3549H-AS-PV-0280B , czyli kamery nagrywające w rozdzielczości 5MP z szerokokątnym obiektywem 2.8mm. Klikając w nazwę odpowiedniego modelu zostaniesz przekierowany na stronę gdzie możesz zakupić kamerę w naszym sklepie.

Kamery Dahua TiOC – Opinia

Z pewnością jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które prawdopodobnie w przyszłości zastąpi zewnętrzne czujki w systemach alarmowych. Bardzo dobrze się sprawdzi w firmach, halach produkcyjnych i na parkingach. Instalacja w domu jednorodzinnym oparta o kilka sztuk takich kamer będzie kosztowna i może znacząco przekroczyć przeznaczony budżet. Dodatkowo należy pamiętać, że do wykorzystania potencjału kamer należy zastosować odpowiedniej klasy rejestrator.

Mimo wszystko uważamy, że rozwiązanie jest bardzo fajne i będziemy je oferować naszym klientom. Dla osób posiadających już system IP – proponujemy wymianę przynajmniej jednej sztuki w najbardziej newralgicznym miejscu (drzwi wejściowe, zaplecze magazynowe itp.)

 

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *