Monitoring, Systemy alarmowe

Kamery czy Alarm? – co lepsze?

Zabezpieczenie mienia w postaci monitoringu lub systemu alarmowego w dzisiejszych czasach to już podstawa. Wielu naszych klientów zadaje sobie pytanie –  „co będzie lepsze?”. Montaż obydwu systemów to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, ale przy ograniczonym budżecie może okazać się kosztowne, a wycena sprawi, że ugną nam się kolana.

Profesjonalne systemy zabezpieczeń ze średniej i wyższej półki, oparte o oryginalne produkty sprawdzonych producentów nie będą tanie, ale z pewnością odpowiednio zainstalowane posłużą bezawaryjnie przez 8, 10 a nawet 12 lat.

Na popularnych portalach aukcyjnych można znaleźć tańsze “zamienniki” jednak z naszego doświadczenia wiemy, że ich jakość i żywotność pozostawia wiele do życzenia. Także co wybrać?

System monitoringu

Ile miejsc tyle zastosowań systemu monitoringu. Przykładowo instalując kamery w firmie jedną z największych zalet będzie nieprzerwana kontrola pracowników. W przypadku kradzieży, czy naruszenia zasad bezpieczeństwa nasz system w krótkim czasie pozwoli rozwiać wątpliwości bez zbędnego dochodzenia.

Dodatkowo nagrania możemy wykorzystać również jako rejestrację czasu pracy lub kontroli innych czynności. Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie z tego sprawy lub nie chcą w ten sposób myśleć, ale średnio ponad 50% strat w firmie powoduje problem wewnętrzny, a nie zewnętrzny.

Wycena systemu monitoringu - Rekorder

W przypadku kamer do domów jednorodzinnych zabezpieczamy się wyłącznie przed włamywaczem, dlatego najczęstszą praktyką jest montaż kamer zewnętrznych w taki sposób, aby pokryły cały obszar wokół domu. O tym jak rozmieścić kamery wokół domu przeczytasz tutaj.

Już sam montaż monitoringu obniża prawdopodobieństwo włamania o około 30%,. Odpowiednio dobrany i skonfigurowany sprzęt wyśle powiadomienie, gdy złodziej znajdzie się w polu widzenia kamery. Taka informacja pozwala na szybką reakcję, poinformowanie odpowiednich służb, sąsiada lub wywołanie alarmu o ile wybraliśmy kamerę z wbudowaną syreną alarmową.

Podłączając system monitoringu do internetu otrzymujemy zdalny podgląd oraz możliwość odtwarzania poprzez dedykowaną aplikację na telefony, tablety oraz komputery.

Zalety monitoringu:

  • Całodobowa kontrola i rejestracja obszaru
  • Obniża prawdopodobieństwo włamania
  • Podgląd na żywo poprzez aplikację
  • Dowód rzeczowy w postaci nagrania

System alarmowy

SSWiN czyli System Sygnalizacji Włamania i Napadu to tak naprawdę połączenie różnego rodzaju czujników w jedną wspólna całość. Zadaniem monitoringu jest nagrać zdarzenie i zachować je jako dowód rzeczowy.

System alarmowy możemy rozbudować nieco bardziej ponieważ do centrali, czyli płyty głównej alarmu mamy możliwość podłączenia praktycznie każdego dostępnego czujnika. W naszej ofercie posiadamy czujniki ruchu wewnętrzne i zewnętrzne, dymu i ciepła, czadu, zalania, kontaktrony, czujniki zbicia szyby itp. Zadaniem czujnika jest wysyłka odpowiedniej informacji do centrali alarmowej, która w zależności od stanu uzbrojenia zgłosi alarm lub nie.

Wycena systemu alarmowego

Najczęściej wywołanie alarmu powiązane jest z uruchomieniem dość głośnej sygnalizacji optyczno-akustycznej poprzez sygnalizatory wewnętrzne oraz zewnętrzne, a to w większości przypadków przyciąga uwagę sąsiadów i skutecznie odstrasza potencjalnego włamywacza.

Dodatkowym sposobem zabezpieczenia może być połączenie systemu z agencją ochrony. Wysłany patrol interwencyjny i sprawdzi zdarzenie podczas naszej nieobecności. Czas reakcji będzie zależny od miejscowości w której znajduje się budynek.

*Do miesięcznych rachunków będziemy musieli doliczyć abonament za usługi ochroniarskie.

Alternatywnym rozwiązaniem może być instalacja bezpłatnej aplikacji do zarządzania alarmem z poziomu telefonu, dzięki której natychmiast zostaniemy poinformowani o zdarzeniu. W codziennym użytkowaniu wykorzystamy ją jako pilot do uzbrajania i rozbrajania systemu.

Zalety systemu alarmowego:

  • Wiele możliwości czujników
  • Sygnalizacja optyczno-akustyczna
  • Podłączenie z agencją ochrony
  • Aplikacja na telefon

Podsumowanie

Każdy system posiada swoje większe wady i zalety, jednak należy zrozumieć, że są one stworzone do zupełnie innych rzeczy. Przyjęło się, że kamery montuje się na zewnątrz, a alarm w środku. Prawda jest taka, że system trzeba odpowiednio dopasować do budynku oraz potrzeb i wymagań samego użytkownika. Jeśli potrzebujesz porady, wyceny lub szukasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie – skontaktuj się z nami i dobierz odpowiednie rozwiązanie. Przy ograniczonym budżecie możesz również sprawdzić nasze gotowe zestawy.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *