Monitoring

Jak zamontować kamery wokół domu?

Jak zamontować kamery wokół domu

Budujesz lub wykańczasz dom i planujesz instalację monitoringu? Zastanawiasz się jak zamontować kamery, żeby było dobrze? To zdecydowanie najlepszy moment na wykonanie instalacji i przygotowanie okablowania do podłączenia kamer. W tym artykule podpowiemy Ci jak poprawnie rozmieścić, zamontować i ulokować kamery zewnętrzne wokół domu oraz przedstawimy przykładowe projekty, które Ci pomogą zrozumieć jak to powinno działać.

Pamiętaj: Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego sprzętu lub masz pytania odnośnie rozmieszczenia kamer – skontaktuj się z nami lub skorzystaj z formularza w zakładce Kontakt.

Montaż kamer zewnętrznych - kilka ważnych porad

Możliwe, że już się trochę interesowałeś/aś systemami monitoringu, ale jeśli nie masz pojęcia jak zamontować kamery i od czego zacząć to trochę otworzymy Ci oczy i zdradzimy przydatnych kilka porad! W artykule skupiamy się wyłącznie na systemach przewodowych ponieważ jest do najpopularniejsza i najbezpieczniejsza metoda tworzenia instalacji telewizji przemysłowej.

Jeden przewód = jedna kamera

Nigdy nie dziel przewodów na kilka kamer – ta głupia oszczędność w przyszłości będzie Cię kosztować wiele nerwów, a system po prostu nie będzie działał poprawnie. Rozprowadzając kable do kamer najlepiej zastosować przewody internetowe UTP typu “skrętka” min. CAT.5 lub wyżej. Zwróć szczególną uwagę na cenę, ponieważ przewód aluminiowy będzie zdecydowanie tańszy od miedzianego, a niestety do kamer IP najlepiej sprawdza ten droższy.

Jak zamontować kamery - przewody do instalacji

Miejsce rejestratora

Zaplanuj miejsce, w którym będziesz chciał/a umieścić rejestrator! Niezależnie od tego, czy to będzie garaż, poddasze czy pomieszczenie gospodarcze – doprowadź przewody bezpośrednio do tego miejsca. Zwróć uwagę, na warunki (pył, brud, wilgoć) i temperaturę jaka będzie tam panowała latem i zimą. Jeśli system miałby zostać umieszczony np. na strychu nieużytkowym i nieogrzewanym – w zimę będą tam panować bardzo niskie temperatury, a latem bardzo wysokie. Zdecydowanie skróci żywotność rejestratora i dysku twardego.

Jak zamontować kamery - Miejsce na system

Na jakiej wysokości montować kamerę

Często zadawane pytanie przez naszych klientów, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kamery najczęściej montuje się na wysokości 3 – 4 metrów. Ustawiając kąt kamery po zamontowaniu, im ona będzie wyżej, tym więcej utnie nam obrazu w dalszej perspektywie lub zostawi czarny punkt bezpośrednio pod sobą. Oczywiście nie należy montować kamery zbyt nisko, aby nikt nie miał do niej łatwego i  bezpośredniego dostępu. W większości przypadków za optymalna wysokość montażu kamery przyjmuje się wysokość sufitu parteru lub poziom podłogi pierwszego piętra.

Jak zamontować kamery - Wysokość montażu kamer

Rozmieszczenie kamer wokół domu

Przygotowaliśmy trzy projekty z sugerowanym przez nas rozmieszczeniem kamer wokół domu. Przy planowaniu własnej instalacji warto wziąć pod uwagę miejsca w których znajduje się wejście, brama garażowa, okna balkonowe, taras  i wszystkie pozostałe miejsca, które chcielibyśmy objąć specjalnym nadzorem. Zwróć także uwagę na elementy wystające takie jak słupy, rynny, daszki itp. które będą przeszkadzać i zasłaniać obraz.

Zaznaczamy, że projekty są tylko i wyłącznie poglądowe, a ich odwzorowanie w rzeczywistości może się różnić od wielkości budynku, rodzaju kamery, przetwornika oraz obiektywu. W poniższych projektach przyjęliśmy, że dłuższa ściana ma 10 metrów długości.

(Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć)

Rozmieszczenie kamer – dom prostokątny

  • Sugerowana minimalna ilość kamer: 4 szt.
  • Minimalna ilość kanałów w rejestratorze: 4 szt.

W przypadku domów prostokątnych / kwadratowych instalacja jest dość prosta. Umieszczamy po jednej kamerze na skraju ściany budynku i kierujemy obraz w jedną stronę. W ten sposób kamera widzi całą ścianę domu oraz obserwuje tył następnej kamery eliminując w ten sposób czarne punkty i możliwość podejścia od tyłu bez rejestracji.

Jeśli budżet pozwoli na dodatkową, piątą kamerę – warto umieścić ją gdzieś w okolicy drzwi wejściowych lub bramy garażowej. Pamiętaj, że do podłączenia 5 kamer – będziesz potrzebował/a rejestrator 8-kanałowy.

Rozmieszczenie kamer – dom typu „L”

  • Sugerowana minimalna ilość kamer: 6 szt.
  • Minimalna ilość kanałów w rejestratorze: 8 szt.

Dom ułożony w literę “L” to najczęściej projekt typu kwadrat z dołożonym garażem. W tym przypadku kamery możemy ułożyć też w jedną stronę lub jak w naszym projekcie z miejscem krzyżowania przed garażem oraz jedną kamerą w rogu, która znajdować się będzie prawdopodobnie w okolicach drzwi wejściowych.

Nasza propozycja rozmieszczenia uwzględnia sprzęt przygotowany do obsługi 8-kamer. W razie potrzeb dodatkowe dwie kamery możesz umieścić na końcach najdłuższych ścian budynku.

Rozmieszczenie kamer – dom indywidualny

  • Sugerowana minimalna ilość kamer: 7 szt.
  • Minimalna ilość kanałów w rejestratorze: 8 szt.

W projektach własnych ze względu na dużą ilość kątów, ścian oraz wystających elementów najczęściej przygotowujemy projekt indywidualny. Zdarza się, że do objęcia zasięgiem kamer całego obszaru będziemy potrzebować 8, 10, a czasem nawet 14 kamer.

W przedstawionym przez nas projekcie kamera numer 1 i 2 skierowane są w kierunku wejścia do budynku. Tył tych kamer chroniony jest przez kamery numer 3 i 7. W górnej części budynku wykorzystaliśmy kąty, które w zupełności wystarczą do obserwacji np.ogrodu.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *